[Owasp-turkey] IOSEC PHP Anti Flood Security Gateway Module‏

Gökhan Muharremoglu gokmuh at hotmail.com
Sun May 13 18:19:09 UTC 2012
Merhaba,
 
Önceleri sadece kendi Web sitemde HTTP tabanlı Flood ve Brute Force saldırılarına karşı kullandığım bu yazılımımı artık SourceForge'da açık kaynak kodlu olarak yayınlamaya karar verdim.
 
Özellikle shared hosting ve benzeri hosting çözümleri kullanan veya önünde HTTP Flood saldırılarına karşı duracak bir güvenlik çözümü bulunmayan son kullanıcıların işine yarayacak bir script tabanlı Anti Flood çözümüdür IOSEC PHP Anti Flood Security Gateway Module.
 
Bu script ile saldırı esnasında tüketilen kaynak miktarını azaltabilirsiniz, saldıran IP adreslerini tespit edebilirsiniz ve/veya otomatik olarak başka bir sistem aracılığı ile (htaccess, iptables veya bir stateless/stateful firewall ile) engelleyebilirsiniz. Doğası gereği Brute Force denemeleri de bir flood mantığı ile çalışabileceğinden dolayı bu girişimleri tespit edebilir ve/veya yavaşlatabilir hatta engelleyebilirsiniz. Ancak modülün temel görevi Brute Force saldırılarına karşı gelmek değildir. Bu tarz saldırılar için CAPTCHA daha uygun bir çözüm olacaktır.
 
Özetle çalışma mantığından bahsetmek gerekirse:
 PHP Script içine "include" edilerek çağrılmış bir modül, her gelen bağlantının zaman bilgisini kaydeder. Eğer bir bağlantı, belirlenen bir zaman aralığında birden fazla geliyorsa, o bağlantı (IP) için PHP Script'in çalışması durdurularak askıya alınır ve önceden belirlenmiş bir süre dolmadan o IP adresinin PHP Script'ini çalıştırmasına izin verilmez. Bu sayede PHP Script'inin çalışması için kullanılan kaynaklar (database, CPU, RAM, vs.) doğrudan yorulmamış olur. Bu sırada IP adresi bir dosyaya yazılır ve sistem yöneticisi bir mail ile uyarılır.
 
Eğer dosyadaki IP adreslerinin otomatik engellenmesi (firewall, iptables veya benzeri bir yolla) seçilmiş ise, saldırgan IP otomatik olarak engellenir.
 
Modül aynı zamanda HTTP Header bilgisine bakarak Proxy girişlerini de yasaklayabilmektedir. Açık kaynaklı bir proje olduğundan sizin de katkılarınızı projede görmek beni sevindirir.
 
Daha detaylı bilgi için:
https://sourceforge.net/projects/iosec/
http://www.iosec.org 
 
Proje için kontakt bilgisi: gokhan.muharremoglu at iosec.org 
 
İyi çalışmalar,
Gökhan Muharremoğlu
Bilgi Güvenliği Uzmanı
 
 		 	   		  
-------------- sonraki b�l�m --------------
Bir HTML eklentisi temizlendi...
URL: <http://lists.owasp.org/pipermail/owasp-turkey/attachments/20120513/521cbb0f/attachment.html>


More information about the Owasp-turkey mailing list